Одне з перших питань яке задає собі приватний забудовник перед проектуванням будинку: – “Один чи два поверхи будувати?” Це не тривіальне запитання, тому, якщо воно вас турбує, то я спробую допомогти вам, скерувавши ваші думки у потрібному напрямку. В ідеалі це питання треба задавати перед купівлею земельної ділянки. Але, здебільшого, все вирішується коли ділянка вже придбана. За цієї умови ми і будемо шукати відповідь на ключове питання. Скажу одразу, виходячи з досвіду спілкування з замовниками і аналізуючи наші розмови, я прийшов до висновку, що багато людей мріють про одноповерхового варіант планування. Вважаючи його найоптимальнішим з точки зору ергономіки. Але практика доводить, що умови в яких опиняється замовник здебільшого спонукає його звертати увагу на інший, двоповерховий варіант. Давайте розглянемо коли актуальне те чи інше рішення. Для цього спробуємо відповісти собі на наступні запитання:
– Яким буде склад сім’ї на момент будівництва і в перспективі 10,15,20 років?
– Яка бажана загальна площа будинку?.
– Яка ширина ділянки вздовж дороги і її форма. Рельєф ділянки?
– Яка форма/тип даху бажаний з точки зору естетики?
– Яка пріоритетність енергоефективності та економічності будівництва?
– Який контекст оточуючої забудови?
Перше з чого треба почати, це з’ясувати яким буде склад сім’ї і які усталені звички майбутніх господарів. Скільки членів сім’ї буде постійно проживати в будинку, чи будуть проживати інші члени родини, наприклад батьки господарів, чи будуть тимчасово проживати гості. Треба також намагатись спрогнозувати зміни у складі сім’ї. Збільшиться, зменшиться чи залишиться сталою кількість мешканців в довгостроковій перспективі. Від кількості мешканців плануємо склад і площу приміщень, виходимо на загальну площу будинку.
Я умовно поділяю приватні будинки на три групи: малої, середньої та великої площі. Малої – до 150м2, середньої – 150-220м2, великої – більше 220м2. Якщо ви плануєте будувати будинок малої площі, то будучи власником середньостатистичної ділянки шириною 20м у вас є всі шанси спроектувати однорівневий будинок. Якщо ви плануєте середній або великий будинок, на ділянці з такими самими параметрами, у вас можуть виникнути серйозні труднощі з проектом. Чим більша бажана площа будинку тим ймовірність спроектувати якісний одноповерховий будинок стрімко зменшується. В одній зі своїх статей я описував в чому проблема розташування одноповерхових будинків на ділянках стандартного розміру: http://xii.com.ua/nestandartni-kontseptsiyi-kotedzhnoyi-zabudovy-geksagon/
Також зверніть увагу на рельєф. Складний ландшафт з великим перепадом менше придатний для одноповерхового рішення. Справедливо сказати, якщо замовник не проти терасної забудови, коли різні частини будинку будуть в різних рівнях – одноповерхове рішення буде виправдане. Підсумовуючи зазначене, можна сказати, що при відповіді на питання “один чи два поверхи будувати” перш за все потрібно зважати на взаємозв’язок між загальною площею будинку і параметрами земельної ділянки.
Щодо конструкції і форми даху. У своїй практиці в приватному будівництві я використовую три типи дахів: шатровий (з ухилом від 20°), шатровий з малим ухилом (8-20°) та плоский. При застосуванні схеми шатрового даху з ухилом 20° і більше утворюється досить великий об’єм горищного простору. Якщо розглядати одноповерховий будинок середньої і більшої площі то цей об’єм буде величезним. Таке рішення неефективне. Тому, якщо вам подобаються шатрові дахи, буде виправдано використати його як мансардний поверх, тобто запланувати двоповерхову споруду. Натомість для одноповерхового будинку буде доцільніше запроектувати шатровий дах з малим ухилом або плоский дах.
Щодо енергоефективності. Двоповерховий будинок завдяки своїй конструкції більш компактний ніж одноповерховий. Не буде тепловтрат з 1-го поверху через перекриття, оскільки 2-й пов буде теж опалюватись. На 2-му пов не буде тепловтрат через підлогу оскільки немає контакту з землею. Менша площа зовнішньої оболонки будинку, включно з дахом, впливає на зменшення тепловтрат та меншу кількість оздоблювальних та покрівельних матеріалів. Розташування одного поверху над другим дає також економію при прокладанні внутрішніх інженерних мереж: водопровідних і каналізаційних труб, електричних мереж, повітропроводів вентиляції/кондиціювання, тощою. Якщо економія енергоносіїв для вас має визначальне значення, якщо ви шукаєте виправдане економічне рішення в будівництві – ваш вибір двоповерховий будинок.
Не можу не згадати також про такий дуже важливий аспект як контекст існуючої забудови. Якщо квартал забудови передбачає певну архітектурну стилістику, це стосується і поверховості, треба по можливості її дотримуватись, принаймні прагнути до цього. Це культура якої в нас ще немає, але яка давно присутня у європейських країнах і регламентується законом.