Ілюстрації до проектів

Ескіз будинку

Історією розвитку світової ілюстрації я зацікавився будучи ще студентом, після придбання книги американської письменниці Вілми Бар «Ілюстрований інтер’єр». Моєму захопленню не було меж. На сторінках – безліч цікавих ілюстрацій. Різних майстрів, різних періодів, в різних техніках виконання. Мистецькі роботи, які мали абсолютно прикладне значення – продемонструвати ідею проектанта замовнику у найкращому світлі.
Надихаючись цією книгою та маючи досвід академічного рисунку та живопису, я повсякчас застосовув мистецькі навики у своїй роботі.
В той час, як я вивчав можливості «ручної подачі», більшість моїх колег наполегливо застосовували тримірні цифрові технології.

Ескіз будинку

На мою думку, культура архітектурної ілюстрація в нашій країні вмерла не народившись. Причиною цьому є запізніле відкриття нами світового, зокрема європейського, досвіду. Архітектурна професія набула шаленої популярності в Україні тільки нещодавно, і це співпало з потужним розвитком комп’ютерного тримірного моделювання у світі. Сьогодні можна досягнути значного успіху у виконанні фотореалістичних зображень високої якості, присвятивши всього рік часу вивченню цієї дисципліни.
Здавалось, чому повністю не поринути в цифрові технології, адже вони дають стільки можливостей та переваг. Та мені завжди хотілось довести, що рукотворні зразки, навіть в сьогоднішніх високо конкурентних умовах ринку є достатньо ефективними при вдалому їх застосуванні.

Ескіз будинку

Давайте з’ясуємо . Як, де, і при яких умовах архітектурний ескіз може бути актуальним. Розглянемо принципові переваги та недоліки виконання ескізів зроблених від руки та комп’ютерних ілюстрацій.
Компютерна ілюстрація:
Переваги:
1. Висока фотореалістичність та достовірність.
Висока ступінь достовірності при передачі кольору та фактури матеріалів, штучного та природного освітлення.
2. Можливість отримати з однієї моделі необхідну кількість виглядів з різних точок зору.
3. Можливість отримати велику кількість кольорового вирішення об’єкту.
Недоліки:
1. Висока собівартість роботи.
Потрібна потужна графічна система (комп’ютер) та фантастично коштовне ліцензійне програмне забезпечення. (Те що сьогодні в Україні архітектурні компанії користуються піратськими копіями програм – явище тимчасове. Рано чи пізно цю «лавочку» прикриють. Вже сьогодні малі та середні легальні компанії користуються послугами фрілансерів, що теж обходиться не дешево.
2. Великі затрати часу на моделювання та процес налаштування рендерингу. Відповідні витрати на оплату витрачених на роботу годин.
Архітектурний ескіз:
Переваги:
1. Можливість отримання концептуальних ескізів складних архітектурних об’єктів чи інтер’єру за лічені години.
2. Ескіз дає можливість архітектору протягом короткого часу опрацювати велику кількість варіантів.
3. «Жива» та оригінальна та АРТистична подача для презентаційних матеріалів.
4. Вартість інструменту (олівці, маркери, папір, тощо…) – копійки у порівнянні з вартістю комп’ютерного обладнання.
5. Економія часового і матеріального ресурсу при виконанні ескізів зменшує загальну вартість проектних робіт.

Недоліки:
1. Неможливо “покрутити” “картинку”:)
2. Обмежені можливості передачі натуралістичності застосованих матеріалів.
Щодо останнього, то зміст мистецтва загалом і полягає в тому, щоб не копіювати, не бути натуральним, а бути емоційним.

Ескіз інтер'єру

Як висновок – Основна первага ілюстрації і основний недолік комп’ютера це те, що складні об’єкти швидше і яскравіше можна продемонструвати в ескізах.
«Ручний» ескіз може стати просто незамінним при вирішенні концептуальних питань з замовником. Коли протягом декількох годин можна перебрати десятки варіантів. В той час коли на моделювання цих варіантів підуть тижні.

Ви можливо здивуєтесь, але в цивілізованому світі архітектурна ілюстрація досить поширена. В провідних країнах світу існують національні асоціації ілюстраторів, де є сотні членів. Попит на таку професію в Європі та Америці все ще існує. Мені два роки довелось пропрацювати в іноземній компанії Сіферт-Київ (2007-2009), де головний ідеолог та архітектор Джон Сіферт, (син відомого Лондонського архітектора Річарда Сіферта), щодня по декілька годин проводив за ескізуванням. Перш ніж над проектом починалась робота, опрацьовувались десятки ескізів в середині компанії та на зустрічах з замовниками. Тепер пригадайте, як працюють дизайнери автомобілів провідних компаній світу. Спочатку концепт з’являється на папері (десятки його варіантів), і коли ідея затверджена, приступають до розробки. Комп’ютерна модель в даному випадку виступає як дослідницький об’єкт, на якому перевіряють ефективність прийнятих рішень.

Ескіз житлового кварталу

Проектування архітектурних об’єктів не менш складне завдання, і я не розумію архітекторів, які думають комп’ютером. Ескіз вигідний тим, що дає можливість миттю вловити думку і зафіксувати її на папері. Думка не буде чекати поки ви годинами будете моделювати.
Я ніяким чином не заперечую важливості цифрових технологій. Успіхи, які демонструє світова спільнота дизайнерів, що професійно залучені в цю галузь – дивовижні. Визнаю, що не маючи високих естетичних стандартів сприйняття світу та спостереження за оточуючим середовищем – неможливо створити справжній шедевр рендерингу. Є роботи які можна визнати витворами мистецтва. Та саме “золото” знаходиться десь посередині. Десь там, де рукотворні роботи переплітаються з постійно зростаючими можливостями комп’ютера . Де одне доповнює інше, де людині доступний весь безмежний горизонт сприйняття та збагачення побаченим.
Іллюстрація – як кіно, яке вже понад 50років доводить своє безсмертя перед всепоглинаючим телебаченням. Головне розуміти різницю.

В статті використані ілюстрації до проектів виконані архітектором Ігорем Коваликом:
Більше ескізів можна побачити в Instagram : https://www.instagram.com/xii.architects/

Поділитися:

Залишити коментар: